poniedziałek, 5 grudnia 2011

WYSPY W MURZE - spotkanie czwartek 8.12., godz. 20., Kino KC


WYSPY W MURZE
prezentacja filmów i panel dyskusyjny na temat społeczno-kulturalnego rozczłonkowania Palestyny 
Palestyńskie życie jest fragmentaryczne, nieciągłe, naznaczone sztucznymi i narzuconymi układami szatkowanej lub ograniczanej przestrzeni, przemieszczaniem i niesynchronizowanym rytmem zakłóconego czasu
Edward W. Said
Mur w Palestynie to nie tylko Mur Separacyjny, jakim Izrael oddziela się od okupowanych przez siebie arabskich terenów. Mur, który rozdziela także Jerozolimę Wschodnią od reszty Zachodniego Brzegu, Palestyńczyków mieszkających na terenach Autonomii i Strefy Gazy od siebie nawzajem i pobratymców, mieszkających w miastach znajdujących się na terenie Izraela, jak Nazaret, czy Hajfa. Mur to także liczne punkty kontrolne i zapory na drogach, utrudniające lub uniemożliwiające poruszanie się po terenie Palestyńskiej Autonomii. To także mur mentalny, wielorakie blokady wewnętrzne narosłe w samych Palestyńczykach, lęk przed podróżami, sprawiający, że miejscowa ludność niechętnie się porusza. Niechętnie wykracza poza znajomą strefę dzielnicy, miasta, wioski, czy obozu uchodźców.  Palestyna poszatkowana została na porozrzucane pomiędzy barierami wyspy. Wyspy te rzadko kontaktują się ze sobą, zwiększając dystans i niewiedzę o sobie nawzajem. Każda z wysp zaczyna mieć swoją własną historię, swoją własną, zamkniętą społeczność w całym palestyńskim archipelagu. 


Na spotkaniu pragniemy zaprezentować to rozczłonkowanie Palestyny. Każdy z prezentowanych filmów odkrywa kolejną palestyńską enklawę: 

„RCDF-Documentary“ prod. Sareyyet Ramallah Troupe (Palestyna), 2011, prezentuje ideę międzynarodowego festiwalu tańca współczesnego w Ramallah. (20 min).

„Nasze słowa są ze szklanych kamyków", 2010, stworzony został przez nastoletnich uczestników projektu Sumer Media Academy prowadzonego przez Spafford Children’s Centre w Jerozolimie Wschodniej i Fundację Together Polska. Porusza trudną kwestię możliwości zakończenia konfliktu pomiędzy Palestyńczykami a Izraelczykami. (6 min). 

„Dokumenty B’Tselem“, 2011, to krótkie, amatorskie ujęcia codziennego życia dokonane przez Palestyńczyków z Gazy, Wschodniej Jerozolimy i Hebronu w ramach projektu dystrybucji kamer do archiwizacji zdarzeń w najbardziej newralgicznych miejscach Palestyny (15 min).

„Hyatt znaczy życie“, 2009, reż. Max Saenger (Niemcy), ukazuje Ahmeda i jego matkę Haji Sarę z palestyńskiej osady Susya w Południowym Hebronie od ponad trzydziestu lat starającej się przetrwać na swej ziemi bez pozwolenia na budowę domów (14 min). 

„Susya“ reż. Yoav Gross, Dani Rosenberg, (Izrael), 2011, opowiada o starym człowieku z Susya, który wraz z synem wybiera się do swej rodzimej wioski, obecnie izraelskiego skansenu z ruinami starożytnej synagogi, z której  cała ludność została niegdyś wypędzona przez izraelską armię. (15 min). 

„Eid“  reż. David, 2010, kolaż, wykorzystujący technikę animacji, ukazujący pracę artystyczną Eida, Beduina z wioski Umm Al-Kher, Południowy Hebron, kurczącej się pod naporem izraelskiej osady Karmel.  (8 min). 

„Należę do tej ziemi“  reż. Jarosław Giermaziak i Tymon Wyciszkiewicz, 2010  Dokument-narracja, w którym Eid szerzej opowiada o swoim życiu jako artysta w zamkniętej, beduińskiej społeczności. (24 min). 

„Ziemia porwana przez mity“ Kefah Fanni, 2011, jest klipem muzycznym, który w formie kolażu zdjęć przedstawia ideę Ruchomego Centrum Kultury w regionie Massafer Yatta w Południowym Hebronie, łączącego miejscowych pasterzy z artystami i aktywistami z Ramallah i Tulkarem (15 min).


Zaprezentowana zostanie także wystawa „Użyteczność symboli“ przegląd palestyńskiego i izraelskiego plakatu politycznego, ich wzajemnego wykorzystywania się i ścierania.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu „Ruchome Centrum Kultury“, prowadzonego przez Stowarzyszenie NOMADA i Fundację PCPM przy bliskiej współpracy z palestyńską organizacją DAR QANDEEL, współfinansowanego przez program MSZ Wolontariat Polska Pomoc 2011 oraz palestyńską A.M. Qattan Foundation. 

Więcej o projekcie na stronach:
Filmy „„Nasze słowa są ze szklanych kamyków" i „Należę do tej ziemi“ współfinansowane były także w ramach programu Polska Pomoc.


Po prezentacji poprowadzona zostanie dyskusja przez członków Nomady i PCPM, Tomka i Agatę, prowadzących na miejscu projekt „Ruchomego Centrum Kultury“ na temat społeczno-kulturowego rozczłonkowania Palestyny.

Wśród uczestników rozprowadzane będą darmowe płytki CD ze wszystkimi prezentowanymi filmami, oraz krótką broszurką opowiadająca o Ruchomym Centrum Kultury.


Spotkania odbędą się w pięciu miastach:
3 grudnia w klubie Dobra Karma w Katowicach przy ulicy Św. Jacka, godz. 18:00
4 grudnia w Kinie 18 w Krakowie przy ulicy Floriańskiej   godz. 18.00
8 grudnia w Kinie KC w Warszawie przy ulicy Nowy Świat   godz. 20.00
9 grudnia w klubo-księgarni Głośna w Poznaniu przy ulicy Święty Marcin, godz. 18:00
12 grudnia w klubo-księgarni Falanster we Wrocławiu., godz. 18:00


Serdecznie zapraszamy



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz