Dowiedz się więcej o pierwszej fali warszawskiego skłotingu - AD 1945
Jutro, w sobotę 18.05, w jednym z domków fińskich zapraszamy na wystawę, filmy i spotkania.
DYSKUSJA: godz. 16:00
WYSTAWA: godz. 18:00
WYSTAWA:
Czy zawodowi kamienicznicy przejmujący dziś za darmo tysiące domów, mają prawo mówić o przywracaniu „historycznej sprawiedliwości”? Jako światowy wyjątek, powojenna Warszawa dosłownie powstała z ruin wysiłkiem mieszkańców/-ek tego i innych miast, pracujących często za darmo w zamian za obietnicę życia i mieszkania w mieście bez gruzów. Odbudowa zrujnowanej wojną Warszawy pochłaniała połowę budżetu całego kraju w pierwszych powojennych latach.
Wiele stołecznych budynków wzniesiono na nowo dosłownie kosztem innych miast, z materiałów im odbieranych – w samym 1950 roku do stolicy powędrowały 163 miliony zabytkowych cegieł z Wrocławia, zebranych przez specjalne brygady wyburzeniowe.
Poszczególne wersje historii niejednokrotnie służyły uzasadnianiu dominacji i płynących z niej zysków. W Noc Muzeów oddamy historię Warszawy w ręce jej prawdziwych właścicieli: mieszkańców i mieszkanek tego miasta, wyrzucanych dziś z domów, za które rodzice zapłacili własnym potem.
DYSKUSJA
z udziałem prof. Michaela Herzfelda* oraz warszawskich działaczek/-y grup lokatorskich, przyjaciół Jolanty Brzeskiej.
*M. Herzfeld - profesor Harvard University, antropolog zaangażowany m.in. w walkę o prawa lokatorskie, autor tekstu Zaangażowanie, Gentryfikacja i Neoliberalne Zawłaszczanie Historii (oryg. "Engagement, Gentrification and Neoliberal Hijacking of History")
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz