sobota, 17 listopada 2012

Przegląd Animacji, spotkanie drugie


17 listopada w Syrenie zobaczyć będzie można wybór filmów konkursowych międzynarodowego festiwalu filmowego "Stoptrik". W programie obok humorystycznych, ironicznych filmowych anegdot sąsiadują obrazy niepokojące, mroczne, konfrontujące widza z nierzadko brutalną rzeczywistością. Fascynująca jest także różnorodność i innowacyjność technologiczna wybranych tytułów –
obok tradycyjnych form lalkowych i wycinankowych obecne będą także mniej rozpoznawalne techniki, takie jak piksilacja, manipulacja obiektów i animacja światła.


sobota, 17 listopada 2012
godz. 19
Syrena, ul. Wilcza 30



Stoptrik IFF narodził się w 2011 roku w centrum kultury alternatywnej Pekarna w Mariborze, drugim największym mieście w Słowenii. Z założenia niszowy projekt okazał się przedsięwzięciem, które przyciągnęło profesjonalistów, twórców, ale przede wszystkim widzów. W 2012 roku Stoptrik zdecydowanie rozwinął swoją formułę – we wrześniu w Mariborze w ramach festiwalu miały miejsce profesjonalne warsztaty animacji prowadzone przez słoweńskiego artystę Leona Vidmara oraz międzynarodowy konkurs (zwycięzcą okazał się czeski film Kronika Oldřicha S. Rudolfa Šmida); w październiku Stoptrik zawędrował zaś do Polski, gdzie w podkrakowskich Niepołomicach odbyła się pilotażowa odsłona festiwalu, której również towarzyszyły warsztaty z Leonem Vidmarem. W słoweńsko-polskim programie zaprezentowano ponad 120 filmów zrealizowanych w 43 krajach 5 kontynentów – obok najnowszych animacji biorących udział w konkursie, widzowie Stoptriku mieli szansę obejrzeć retrospektywy „Słowiańskiej Panoramy” – program partnerskiego festiwalu MFF Etiuda&Anima „Polska szkoła animacji. Jej satelici i kontynuatorzy” oraz selekcje przygotowane prze filmowych ekspertów, Igora Prassela, dyrektora lublańskiego festiwalu Animateka ( „ex-YU 2002-2012: Nowa fala stop motion z krain zwanych kiedyś Jugosławią”), Ilję Gladshteina, koordynatora programowego festiwalu Molodist IFF w Kijowie („Wschodnie przemiany: 25 lat ukraińskiej animacji stop motion”) oraz Piotra Kardasa z Animation Across Borders ( „Polskie.Stop.Triki”)


W PROGRAMIE:

1. STOPTRIK WORKSHOT

2012, Słowenia, 4’

reż: Emeline André, Brina Fekonja, Jakob Korošec, Alina Kotnik, Andreja Kuhar, Gaja Naja Rojec, Lucija Smodiš i Asja Trost, mentor: Leon Vidmar, prod: Zavod Iskra

Krótki film zrealizowany przez uczestników warsztatów z Leonem Vidmarem podczas Stoptrik 2012 w Mariborze. Spontaniczna kreatywność może się wyrażać poprzez piksilację, plastelinę, manipulację obiektów, a także dźwięki pozakadrowe.

2. UNA FURTIVA LAGRIMA
2011, USA, 3’08’’

reż: Carlo Vogele, prod: Carlo Vogele

Ostatnia droga ryby śpiewającej własne requiem - od targu rybnego, po rozgrzaną patelnię.

3. OH WILLY

2012, Belgia/Francja, 16’36’’

reż: Emma de Swaef, Marc Roels, prod: Beast Animation

Zmuszony do powrotu do swoich pierwotnych korzeni, Willy niezręcznie przeistacza się w szlachetnego dzikusa.

4. PEOPLE’S FRONT 12/ NARODOWEGO FRONTU 12

2012, Macedonia, 10’

reż: Ivan Ivanovski, prod: Trice Films

Narodowego frontu 12 to krótki film animowany, który odzwierciedla współczesne społeczeństwo poprzez wzajemnie połączone ze sobą historie, symbole i alegorie obecne wewnątrz i na zewnątrz budynku numer 12.

5. NOISE

2011, Polska, 8’

reż: Przemysław Adamski, prod: Stowarzyszenie Filmowców Polskich Studio Munka, TVP SA

Film inspirowany teorią George'a Berkeley'a i podstawami percepcji synestetycznej. Gra wyobraźni stymulowanej dźwiękiem. Poszczególne dźwięki wdzierają się do mieszkania głównego bohatera, oderwane od wizualnych desygnatów, wywołują obrazy dalekie od swoich źródeł.

6. PAGES OF FEAR/ STRONY STRACHU

2012, Rosja, 5’30’’

reż: Dina Velikovskaya, prod: VGIK

Dziecięce opowiadanie grozy wciąga niefrasobliwą dziewczynkę w świat ostatniej wojny światowej. Po tych doświadczeniach bohaterka powraca całkowicie odmieniona.

7. TULIPOMANIA: RUMBLE THUD/ TULIPOMANIA: HUK I ŁOMOT

2011, USA, 3’22’’

reż: Cheryl Gelover, Tom Murray, prod: Tulipomania

Świetlne odbłyski stworzone przy pomocy latarek odkrywają animowane cienie różnych obiektów (od samochodów-zabawek i starodawnych młotów, po brązowe posążki Buddy) wyłaniające się z następujących po sobie, długo naświetlanych kadrów.

8. LUMINARIS

2011, Argentyna, 6’20’’

Reż: Juan Pablo Zaramella, prod: JPZtudio

W świecie regulowanym i kontrolowanym przez światło, zwyczajny człowiek ma plan, jak zmienić naturalny bieg wydarzeń.

9. COMING OF ORACLE/ NADEJŚCIE WYROCZNI

2011, Estonia, 13’

reż: Rao Heidmets, prod: OÜ Nukufilm

Istota ludzka jest niewolnikiem swojej wyobraźni. Ucieczka od niej to długa i skomplikowana droga, wymaga też dobrej pamięci...


www.zavod-iskra.org/stoptrik

http://www.facebook.com/pages/StopTrik-Festival/132735656801891?ref=ts&fref=ts

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz