środa, 4 lipca 2012

Kolejna wystawa z cyklu Od Koloseum do Euro: opium dla ludu, od niedzieli 8 lipca w Bibliotece Krasińskich.

 
O ile pierwsze igrzyska odbywały się ku czci bogów, dziś same stały się religią: nowym opium dla ludu. Jak dumnie donoszą polskie władze, także seria "złotych strzałów" na Euro podziałała na emocje na tyle, że z okazji igrzysk wskaźnik zadowolenia z życia wzrósł w narodzie aż o 10 procent (do 30.). Jednak "narodowe doświadczenie" uczy też, że nawet po najlepszym seansie szału przychodzi czas na kaca i spłatę długów. Zatem podczas gdy eksperci od Efektu Euro gorączkowo domagają się "nowej mety" dla Polaków, zastanówmy się nad konsekwencjami powszechnej pogoni za iluzją - porównajmy kondycję polskich miast po igrzyskach z miastami Portugalii, Grecji, RPA, zbadajmy jak Mundiale i Olimpiady wpływają na społeczeństwa w dobie światowego krachu, jaką rolę zwykły pełnić stadiony piłkarskie w czasie kryzysów.

Turniej piłkarski Euro 2012 dopiero się skończył, zaś życie kilku największych polskich miast było mu podporządkowane od paru dobrych miesięcy. Podobnie, nieprędko miną skutki społeczne i ekonomiczne tego wydarzenia. Czy debata publiczna, w której partie od lewa do prawa zachwycają się a to infrastrukturą, a to rozbudzeniem dumy narodowej, aby na pewno wyczerpuje temat?

Jak miasta organizujące wydarzenia sportowe radzą sobie z olbrzymimi wydatkami, które te za sobą pociągają?

Które grupy społeczne korzystają, a które ponoszą koszty organizacji tych wydarzeń?

Jak organizacja masowych imprez sportowych wpływa na życie mieszkańców i czy ich głos się liczy?

Czy infrastruktura wybudowana na igrzyska jest po nich realnie wykorzystywana?

Czy uruchamiane na czas igrzysk środki bezpieczeństwa nie łamią podstawowych praw obywatelskich?

Inauguracja wystawy „Od Koloseum do Euro: Opium dla ludu” w niedzielę 8.07, godz. 19:00
http://youtu.be/mroGYYshDdM
Program w dniu 8.07:

19:00 Otwarcie wystawy
20:30 Debata: Euro 2012 - zadłużenie polskich miast
22:00 Film (RPA 2010) „Gdzie góra spotyka swój cień”


Debata:

Euro Spoko? O cięciach i zadłużeniu polskich miast
Udział wezmą m.in.:


  • Ewa Charkiewicz - ekonomistka, założycielka Think Tanku Feministycznego, prowadziła badania dotyczące ubóstwa kobiet w Krośnie i Wałbrzychu, koordynowała Grupę Doradczyń ds. Gender Banku Światowego.
  • Krzysztof Król - Kolektyw Rozbrat (Poznań)
  • Anna Cegielska, Marian Wigier - Inicjatywa "Prawo do Miasta" (Warszawa)

Film: 
(RPA 2010) „Gdy góra spotyka swój cień”


Świętujmy człowieczeństwo Afryki!" - to slogan południowoafrykańskich mistrzostw świata w piłce nożnej 2010. Aby fani futbolu nie naoglądali się za dużo afrykańskiej nędzy, w Kapsztadzie z mapy miasta sprzątnięto całe osiedla wartsw najgorzej usytuowanych. Proces ten nasilił się w związku z mistrzostwami, a rozpoczął sie już kilka lat temu. Film śledzi organizację protestu i oporu mieszkańców wyrzuconych z rodzinami na bruk, rysując analogię między przymusowymi eksmisjami najbiedniejszych warstw społecznych, a systemem apartheidu.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz