środa, 6 czerwca 2012

Rozmowy przerwane? List otwarty do wiceprezydenta m. st. Warszawy Michała Olszewskiego


W dniu 4 czerwca, w Centrum Komunikacji Społecznej przy pl. Konstytucji miało dojść do kolejnego już spotkania organizacji lokatorskich i skłoterskich z wiceprezydentem Michałem Olszewskim poświęconego m.in. powołaniu Zespołu ds. Rozwiązania Problemów Społecznych w Zakresie Mieszkalnictwa, Reprywatyzacji, Bezdomności oraz Wykluczenia Społecznego. Podczas spotkania miały być omówione tak kluczowe dla lokatorów sprawy, jak Zarządzenie Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 16.04.2012 r. dotyczące windykacji należności, oraz szereg innych spraw związanych z gospodarowaniem zasobem lokalowym m.st. Warszawy, budownictwem społecznym, reprywatyzacją i jej społecznymi skutkami.

Niecałe pół godziny przed planowanym spotkaniem, sekretariat wiceprezydenta Michała Olszewskiego zadzwonił do przedstawiciela Strony Społecznej, informując iż „w związku z wydarzeniami ostatniego tygodnia” rozmowy z organizacjami lokatorskimi i skłoterskimi nie mogą być kontynuowane. W późniejszej rozmowie wyszło na jaw, iż chodziło o demonstrację zorganizowaną na sesji rady dzielnicy Praga-Północ przez Komitet Obrony Lokatorów, podczas której mieszkańcy dzielnicy domagali się odwołania należącej do Platformy Obywatelskiej wiceburmistrz Pragi-Północ, Katarzyny Łęgiewicz.

Niżej podpisane organizacje pragną podkreślić, iż nigdy nie zgodziły się na ograniczenie swojego gwarantowanego przez Konstytucję prawa do swobodnego demonstrowania, jako warunku do prowadzenia rozmów z władzami m. st. Warszawy. Zachowanie władz sprawia wrażenie, iż krytyka osób powiązanych z rządzącą partią jest niedopuszczalna, co może jedynie budzić niemiłe wspomnienia związane z minionym ustrojem, którego koniec przedstawiciele Ratusza świętowali w tym samym dniu, w którym zerwali rozmowy.

Ponadto, zerwanie rozmów z organizacjami lokatorskimi i skłoterskimi właśnie teraz, gdy w wyniku rozporządzeń Prezydent m.st. Warszawy, kolejnym dziesiątkom tysięcy lokatorów grozi bezdomność, świadczy o całkowitym lekceważeniu istotnego interesu społecznego i o słabym przygotowaniu merytorycznym władz Warszawy, które nie zdają sobie sprawy z dramatycznych konsekwencji swojej polityki, lub świadomie je ignorują.

Sygnatariusze tego listu otwartego oświadczają, że pozostają otwarci na merytoryczną rozmowę z władzami o tematyce mieszkaniowej i lokatorskiej, jednak nie zamierzają zrezygnować z innych metod działania, wpisujących się w kanon społeczeństwa obywatelskiego.

Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej
Kolektyw „Przychodnia”
Kolektyw „Syrena”
Komitet Obrony Lokatorów
Stowarzyszenie Marszałkowska 60
Stowarzyszenie Mieszkańców Kamienicy Hoża 27a
Stowarzyszenie Mokotowska 46a
Stowarzyszenie Przemysłowa
Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz