wtorek, 19 czerwca 2012

Budujemy wiślaną tratwę - warsztat Baltica Project

Środa 20.06, godz. 19

Warsztat praktyczny zrób to sam/a: tratwa z odzysku. Warsztat poprowadzi obecnie cumująca u brzegu Wisły załoga Baltica Project. Jest to projekt przeprawy przez ostatnią w Europie wielką rzekę niżową z Krakowa do Gdańska na tratwie wykonanej z butelek typu PET oraz innych surowców wtórnych. W ramach warsztatu załoga odpowie na wszelkie praktyczne pytania związane z konstrukcją tratwy, kwestiami prawnymi, wspominając także o jej 861 kilometrowym spływie po Wiśle. Dowiemy się też o samej rzece, jak ją "czytać" (co omijać, gdzie szukać bezpiecznej przeprawy), oraz o bioróżnorodności, zamieszkujących jej brzegi zwierzętach i stanie zanieczyszczenia. Zastanowimy się, jak polepszyć stan Wisły? Spotkamy się w Syrenie po czym wspólnie wyruszymy nad brzeg Wisły, gdzie cumuje tratwa Baltiki. 


                           

http://www.balticaproject.eu



Z oświadczenia Baltiki: gdzie płyniemy i co chcemy chronić?

                                           
Wisła to ostatnia z wielkich rzek Europy, której koryto nie zostało w całości uregulowane. Piaszczyste, częściowo zalesione wyspy, łąki i pastwiska, a także lasy łęgowe rosnące w dolinie rzeki tworzą niepowtarzalny krajobraz nadwiślański: prawdziwą przyrodniczą mozaikę. W wodach Wisły i jej dopływach żyją 43 gatunki ryb i co najmniej 44 gatunki ssaków. Aż 180 gatunków ptaków odwiedza dolinę Wisły w celach lęgowych. Naturalny charakter rzeki stwarza warunki do gniazdowania i żerowania gatunków zagrożonych, jak choćby sieweczki rzecznej i obrożnej, derkacza, rybitwy białoczelnej, białowąsej i czarnej.
                                           
Bogactwo Wisły to również różnorodność roślinna: spotkamy tam zbiorowiska roślin pływających i podwodnych, zespoły trawiaste i krzewiaste, oraz lasy łęgowe i piaszczyste łachy. Plaże i skarpy porośnięte są przez rośliny zespołów szuwarowych. Mieszkańcy koryta rzeki – ryby – są znakomitym wskaźnikiem jakości wody w Wiśle. Na całej długości rzeki zobaczyć można leszcze, krąpie, płocie, okonie, a nawet sumy i sandacze. Ale czy to naprawdę dużo?



Według badań przeprowadzonych przez organizację World Wildlife Fund (WWF) wody na 56% długości biegu Wisły nie mieszczą się w żadnej klasie czystości wód. Rzekę zanieczyszczają ścieki komunalne, pochodzenia rolniczego, ale to brak świadomości ekologicznej wśród Polaków jest największym zagrożeniem Wisły. 
Zrób tratwę z odzysku. Odzyskaj Wisłę!

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz